сп. Икономика • 27/04/2024 г. стр. 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27

Адвокати по признание

„Георгиев, Тодоров и Ко." е правна кантора с богат международен опит и отлична репутация
Адвокатско дружество „Георгиев, Тодоров и Ко." е основано през 1991 г. Това е една от първите български правни кантори, като в момента тя е сред най-големите у нас и за нея работят адвокати, които предоставят отлични Юридически услуги. Успешната практика на кантората я поставя на водещи позиции в областта на процесуалното представителство в страната. Ключови за адвокатското дружество са корпоративното и търговското право, акцент са чуждестранните инвестиции във финансовия сектор, енергетиката, недвижимите имоти и телекомуникациите.
От създаването си досега дружеството е натрупало значителен международен опит. Кантората е призната във всички международни юридически справочници като една от най-добрите в България в множество сектори. Два от най-реномираните правни справочника - Chambers and Partners и Legal 500, многократно класират кантората на първо място и я препоръчват като водеща в областта на процесуалното представителство.
Дружеството е консултирало редица уважавани клиенти, като един от най-значимите е „Майкрософт Корпорейшън", който два пъти номинира „Георгиев, Тодоров и Ко." за свой най-добър правен консултант извън САЩ. Адвокатите са отлични професионалисти в секторите, в които специализират.
„Георгиев, Тодоров и Ко." е единственият български представител в международната организация Lawyers Associated Worldwide (LAW), която има членове от над сто страни. Кантората е член и на международната мрежа Vogel Global Competition Network. Затова тя разполага с достъп до богата информационна мрежа, която дава възможност за контакт с водещи адвокатски кантори по цял свят при спорове с международен елемент.
Представяме „Голямата петорка" на „Георгиев, Тодоров и Ко." - доказани професионалисти, избрали правото за своя мисия и призвание - проф. Иван Тодоров - основател и старши съдружник, адв. Николай Лазаров - управляващ съдружник, адв. Александър Пачаманов, адв. Арно Мамасян и адв. Миглена Пенева - старши съдружници.
***
Адв. НИКОЛАЙ ЛАЗАРОВ: И в правосъдието има професионално майсторство
- Адв. Лазаров, само приемствеността към професията на баща ви проф. Кино Лазаров ли ви отведе в областта на правото? Кое ви даде тласък за развитие?
- Очевидно има приемственост 8 избора ми да се занимавам с право. Безспорен е приносът на моя баща, който провокира интереса ми към професията още от дете. Възхищението от неговата отдаденост на правосъдието и ангажимента му към защитата на правата и свободите, както и видяното от мен професионално майсторство със сигурност са били двигател да тръгна по този път.
- Как в реалността се разминават „Имам право" и „Правото е на страната на..."?
- В реалността разминаването между двете фрази често се дължи на разликата между личното убеждение и това какво действително предвижда обектив ното право. Субективното възприятие за право у неюристите често се основава на недостатъчно познания или неразбиране. Разминаването между очаквания и реалност подчертава важността на нашата професия във функцията й на преводач на сложната правна материя на разбираем език. Много колеги не разбират това и изкуствено, с излишно и претенциозно усложняване на и без това нелесния правен език, объркват клиентите си.
- Докъде се простира професионализмът на адвоката при крайния резултат от едно дело?
- Професионализмът се проявява през целия процес на правната защита и не е обвързан с крайния резултат от делото. Предварителният анализ е особено съществен, тъй като дава възможност на клиента да вземе информирано решение. Отговорността на адвоката не е във воденето на самото дело, но и към правосъдието в най-общия смисъл на думата.
- Кое е най-важно да се реформира в съдебната система?
- Независимостта на органите на съдебната власт зависи тъкмо от това да се осигури спокойна работна среда на магистратите, вместо всеки да се упражнява и изживява реформаторски.
- Изобразяват Темида с превръзка на очите. За какво са затворени очите на днешната българска Темида?
- Очевидно това е свързано с принципа за безпристрастност или, както е модерно напоследък да се казва, „равна отдалеченост" от спорещите страни.
- По отношение на правото и съдебните дела - за какво остават затворени очите на българското общество?
- Не мисля, че очите на българското общество са затворени, напротив - всеки се интересува от всичко. Това, което липсва, е гражданско общество, разграничено от институции, форми на финансиране или други зависимости.
Николай Лазаров е управляваш, съдружник на Адвокатско дружество „Георгиев, Тодоров и Ко." от юли 2022 г., като е част от екипа още от 2007 г. Той завършва Юридическия факултет на СУ „Св. Климент Охридски" през 2005 г., а през 2006 г. работи като съдебен помощник към ВАС. Специализира арбитраж и алтернативно разрешаване на спорове в Арбитражния съд при БТПП. Дългогодишен член на Дисциплинарната комисия на Българския футболен съюз и от март 2024 е член на неговия Изпълнителен комитет. Опитът му включва съдебни спорове, изготвяне на проекти на наредби, фокусира се в областта на енергетиката и природните ресурси. Представлявал е значими компании по придобиване на концесионни права по Закона за подземните богатства и във връзка с оценки на въздействието върху околната среда по Закона за опазване на околната среда, включително ключови клиенти от сектора на енергетиката и природните ресурси. Успешно защитава интересите на Камарата на частните съдебни изпълнители срещу Министерския съвет на Република България в значимо за гилдията административно дело. Осъществява процесуално представителство на Висшия адвокатски съвет. Николай Лазаров е препоръчан в три последователни години в сектор „Енергетика и природни ресурси" от международната правна директория Legal 500 в България. Сфери НА ДЕЙНОСТ: Енергийно право и природни ресурси, съдебно и арбитражно производство, конкурентно право, концесии, корпоративно и търговско право
***
Проф. ИВАН ТОДОРОВ: Имаме и чудесни, но и необмислени закони
- Проф. Тодоров, как правото ви привлече и защо му се посветихте?
- Правото дава чудесна възможност за съчетаване на богатството на езика с логическото мислене. То въплъщава утвърдените с хилядолетия правила на обществото във всички области.
- Колко струва доброто име? Как тежи брандът Адвокатско дружество „Георгиев, Тодоров и Ко."?
- Когато си спечелил най-големите за България международни арбитражни дела, това означава, че доказано честно имаш необходимите знания и умения да се справяш и с най-сложните правни проблеми.
- Кой е бил най-сложният казус, с който сте се преборили във вашата практика?
- Много труден въпрос. Може би най-голямото арбитражно дело за България с присъден интерес от 650 млн. евро, а също и приватизацията на БТК. И в двете работихме с авторитетни американски адвокатски фирми. При приватизацията на БТК се наложи да спечелим последователно 17 дела пред върховните съдилища, за да защитим интересите на клиента си.
- Законите са „инструментариумът", с който работите. Какво е качеството на българското законодателство?
- За съжаление не е добро. Ще дам само един пример - при ЗОП, когато се оспорва обществената поръчка, жалбоподателят няма никаква информация за акта, който оспорва. Как да се защити в такъв случай? Даже някои промени в конституцията не бяха добре обмислени. Имаме и чудесни закони. Такъв е АПК. Благодарение и на него България има най-бързото административно съдебно производство в ЕС. Това е постижение!
- Вие сте професор и ако днес консултирате съдебната реформа, кои са неотложните мерки, от които трябва да се започне?
- Нещо, което не се предвижда дори в проекта за промени в Закона за съдебната власт - да има реални гаранции срещу изтичане на информация при подбора на младши съдии и прокурори, а също и при изпитите за съдии, идващи извън съдебната система. Наложително е тези две групи магистрати да се подбират само с анонимен писмен изпит. Повишаването на съдии и прокурори трябва да бъде основно съобразно процента на потвърдените съдебни актове по съществото на делото, което е един много по-обективен критерий от сегашните.
Проф. Иван Тодоров е основател u старши съдружник в Адвокатско дружество „Георгиев, Тодоров и Ко.". Специализира в Университета на Южна Каролина и по-късно придобива статут на почетен гражданин на гр. Колумбия, столицата на Южна Каролина, САЩ. Специализира и в правителствената Association for Overseas Technical Scholarship в Токио. Бил е член и докладчик на комисията по изготвяне на проекта за Административнопроцесуален кодекс. Инициатор и член на работната група, изготвила проект за промени в АПК през 2016-2018 г. През 2022 г. проф. Тодоров е награден от ВАС за значим принос за развитието на законодателството в областта на административното право и процес. Ръководи някои от най-значимите административни процедури в България и съдебните дела» свързани с тях, като приватизацията на БМф и БТК, лицензирането на втория и третия GSM оператор, националното лицензиране на Нова телевизия, концесиите на Летище Варна и Летище Бургас, приватизацията на NU Boyana Film Studios. Инициирал е шест дела в Конституционния съд и е участвал в успешното водене на едни от най-значимите международни арбитражни дела, както и съдебни дела в чужбина и в Съда на ЕС. Член е на УС на Асоциацията на почетните консули. Независимите международни правни справочници Chambers and Partners и Legal 500 години наред го класират за водещ адвокат. На Иван Тодоров е дадено право на европейски патент за негово изобретение. Сфери НА ДЕЙНОСТ: Административно право и процес, банково дело, сливания и придобивания, концесии, медицинско и фармацевтично право
***
МИГЛЕНА ПЕНЕВА: Признание е да си търсен адвокат
- Адв. Пенева, от позицията на опита 8 територията на недвижимите имоти, какво важно имате да споделите?
- Ще си позволя да споделя моята позиция, която е едновременно личностна и на практикуващ юрист. На дневен ред по темата за недвижимите имоти е да се даде законодателно решение на няколко важни въпроса, които тормозят обществото, но трайно не намират решение поради съдържащия се в тях сблъсък на интереси. Първият е въвеждането на принципа „Инфраструктура преди градоустройство". Нуждата от решаването на този проблем е крещяща, а намирането на решение е възможно. Вторият е за естетиката на градската среда. Уредбата на този проблем също среща съпротива. Създаването на нормативен естетически стандарт във визията на сградите, улиците, цялото заобикалящо ни пространство ще се отрази чудесно и на самия пазар на имоти, а ще намали и стреса, като внесе повече красота и подреденост около нас. Моето разбиране е, че това са минимални обществени стандарти и с радост бих се включила в работа по създаването на балансирана и работеща уредба.
- Какво е нужно да предприеме администрацията?
- Администрацията трябва да мисли повече за бизнеса. Продължаваме да сме в среда на тежки бюрократични процедури, липса на си гурност и предвидимост, създаване на спънки при спечелени процедури. Вместо това, администрацията трябва да се възприема като активен и позитивен участник в създаване на благоприятна и просперираща среда за бизнес в държавата ни. Огромна промяна ще настъпи, когато административните процедури се дигитализират и по този начин станат максимално достъпни и оперативни. Това означава минимална намеса на администрацията, намаляване на административната тежест и на времето на процедурите.
- Удовлетвореност на клиента - каква е формулата всеки професионален ангажимент неизменно да води до такъв резултат?
- Удовлетвореността на клиента се съдържа в една дума и тя е „резултат". Затова постигането на резултат в поетата задача е наи-важно и за мен. Винаги обаче се оценява и отношението - това да дадеш всичко от себе си, да не се отказваш, да вярваш в каузата, да се преборваш за всеки милиметър.
- Какви качества, какви действия водят до международно признание на професионализма ви като адвокат?
- Единственото реално признание е да си търсен адвокат. Когато хората търсят помощта ти, значи всички нужни качества са налице. Добре свършената работа говори сама за себе си и когато клиентите са доволни и споделят това, не е нужно допълнително признание.
Миглена Пенева е старши съдружник в Адвокатско дружество „Георгиев, Тодоров и Ко.", към което се присъединява през 2007 г. Завършила е Юридическия факултет на СУ „Св. Климент Охридски" през 2002 г., а през 2007 г. е преминала обучение в Съда на Европейските общности в Люксембург. В периода 2002-2004 г. работи в Министерството на регионалното развитие и благоустройството като експерт в „Държавна собственост". Специализира в областта на вещното, териториално-устройственото и административното право. Работи с големите компании, опериращи на пазара на недвижимите имоти в България, в строителството - жилищно, обществено и инфраструктурно. Била е и съветник и процесуален представител по правни проекти на държавата, министерства и общини. През 2013 г. е правният консултант на Европейския съюз за осъществяване на сделката по придобиването на знаковия „Дом на Европа" на Представителството на Европейската комисия и Бюрото на Европейския парламент в България. Качествата й са признати в поредни години от различни международни юридически справочници - Legal 500, Chambers and Partners, IFLR 1000. Сфери НА ДЕЙНОСТ: Недвижими имоти, териториално планиране, концесии, обществени поръчки, съдебно и арбитражно производство, право на Европейския съюз
***
АРНО МАМАСЯН: Технологиите ускоряват нашата работа
Арно Мамасян е старши съдружник в Адвокатско дружество „Георгиев, Тодоров и Ко.". Той специализира в граждански и арбитражен процес, корпоративно и търговско право, имуществено право и приватизация. Завършил е Юридическия факултет на СУ „Св. Климент Охридски" и е вписан в Софийската адвокатска колегия, а също и в Регистъра на представителите по индустриална собственост за изобретения, полезни модели и търговски марки. Практиката му включва участие в проекти на Европейската банка за възстановяване и развитие и на Европейския механизъм за стабилност. Успешно консултира международни клиенти в различни области относно инвестиции в местни дружества, включително лицензионния режим, вноса и износа на газ. Ключови компании и предприятия разчитат на неговата експертиза. Арно Мамасян е арбитър към Арбитражния съд при КРИБ. Сфери НА ДЕЙНОСТ: Съдебно u арбитражно производство, конкурентно право, интелектуална собственост, корпоративно и търговско право, недвижими имоти и устройство на територията, концесии, банково, финансово и застрахователно право, енергийно право и природни ресурси
- Адв. Мамасян, неотдавна казахте, че изкуственият интелект няма да е в състояние скоро да измести адвокатите. Каква „машина" е добрият адвокат днес?
- Слава Богу, адвокатът не е и не може да бъде „машина", нито в пряк, нито в преносен смисъл. Трудно може да се даде определение за „добър адвокат", но това определение съчетава много знания и максимално усилие в полза на клиента.
- Как развитието на технологиите лично вас ви предизвиква професионално да се променяте?
- Технологиите дават много повече информация на адвокатите и много по-висока скорост в работа им, което в крайна сметка носи повече възможности, в това число и на мен, за по-ефективна работа в полза на клиентите.
- Каква картина на общественото развитие и на обществените отношения виждате отразена в огледалото на правото през 2024 г.?
- Процесът на влияние на развитието на обществените отношения в нормативната рамка е по-бавен. С други думи, за да се стигне до рефлексия на това изменение в обществения процес на нормативно равнище, е нужно повече време. Това, което се случва „днес", евентуално бихме видели „утре" като промени или нова нормативна рамка.
- Юридическият казус, или просто въпросът, на който продължавате да търсите решение?
- Има такъв, но той със сигурност не е нито юридически казус, нито правен въпрос. Със сигурност обаче има връзка със справедливостта, което все пак го доближава до юридическото поле
***
АЛЕКСАНДЪР ПАЧАМАНОВ: Винаги намираме ефективни решения
- Адв. Пачаманов, какъв път трябва да измине един адвокат, за да се радва на високо професионално признание от клиентите, но и от колегите?
- Пътят към високото професионално признание започва с ученето и осъществяването на постоянен личен и професионален растеж. Развитието на междуличностни умения и способността за ефективна комуникация са от съществено значение. Ангажираността с професията и постоянната грижа за усъвършенстване са ключови фактори за постигане на доверието и уважението, но и на високото признание както на клиентите, така и на колегите.
- Какво е трудното и сложното на вашата работа?
- Трудностите и сложностите са многобройни и разнообразни. Предизвикателство е да разбера в детайли случая на клиента си и да анализирам всички правни аспекти, за да изготвя ефективна стратегия за защита на неговите интереси. Стремя се да подхождам с внимание към етиката и справедливостта, като защитавам правата и интересите на доверителите ни по най-добрия възможен начин.
Клиентите и техните интереси са от решаващо значение за нашата кантора. Отговорни сме пред всеки клиент за предоставянето на ясно и прозрачно правно съветване, създаване на ефективни стратегии за защита и представяне на неговите интереси във всички съдебни или извънсъдебни процеси.
Понякога и най-добре подготвените случаи изискват допълнително време и ресурси за анализ и разрешаване. Но нашият екип винаги намира ефективни решения и предоставяме най-доброто правно обслужване, дори и в най-трудните ситуации.
- Кои са добрите страни на професията, които ви дават котва в нея?
- Постоянното учене и личното развитие са мой стимул. Законодателството и правните процеси се променят непрестанно, което ме задължава да съм винаги в крак с новостите. Тази динамична професия ми позволява да градя мрежа от дългосрочни отношения и доверие с клиентите, колегите и други участници в правната общност, което допринася за укрепване на моята професионална позиция. Александър Пачаманов е старши съдружник 6 Адвокатско дружество „Георгиев, Тодоров и Ко.", към което се присъединява през 2001 г. Завършил е Юридическия факултет на СУ „Св. Климент Охридски". Има опит като старши юрисконсулт на един от най-големите български търговци на хардуер и софтуер, бил е адвокат в Комисията за регулиране на съобщенията от 1998 до 2001 г. фокусира се върху правните отношения в публичния сектор - лицензи, концесии, разрешителни, приватизация, както и конкурентно право, включително контрол на сливания и държавни помощи. Той има активно участие в някои от най-големите приватизационни и концесионни сделки в България - БТК, „Девин", „Булгартабак Холдинг". Сред ключовите клиенти в портфолиото му са Балкантел, Майкрософт, Талес Австрия, Нова телевизия, Неф Телеком, Балкан Нюз Корпорейшън. В момента адв. Пачаманов представлява Държавен фонд „Земеделие" по над 100 дела във връзка с обжалване на актове за установяване на публични държавни вземания във връзка с програми на ЕС. В няколко последователни години е класиран от Chambers & Partners и Legal 500 като водещ юрист в страната. Сфери НА ДЕЙНОСТ: Административни процедури, информационни технологии, медии и комуникации, конкурентно право, интелектуална собственост