в. Марица • 28/04/2024 г. стр. 11

„Филип Морис България" стартира мащабна програма за рециклиране на устройства

Като част от своята мисия за бъдеще без дим "Филип Морис България" представя ново попълнение в портфолиото си от научнообосновани бездимни алтернативи. Компанията пусна на българския пазар нови вейпинг продукти - VEEV one за многократна употреба с капсули и VEEV now за еднократна употреба. От 2008 г. насам "Филип Морис Интернешънъл"
; е инвестирала над 12.5 милиарда долара 6 научна разработка, оценка, производство и търговска реализация на бездимни алтернативи, като водеща е системата за нагряване на тютюн IQOS. Предвид постоянно променящите се пазарна среда и потребности на потребителите компанията непрестанно разширява своето портфолио от бездимни продукти, сред които попада и новата вейпинг категория.
Заедно с представянето на новите продукти
"Филип Морис България" стартира и нова програма - „Рециклираме заедно", която ще се осъществява у нас в партньорство с EcoSafe - дружество, специализирано в управление на отпадъци. Дейностите по рециклиране на вейпинг устройствата, както и устройствата за нагряване на тютюн, ще се изпращат в център за рециклиране в Унгария. Потребителите ще имат възможност да връщат старите си, неизползваеми устройства В специални кошове в специализираните IQOS обекти, върху всеки от които е отбелязано мястото за поставяне на категорията и вида на устройството. Материалите от събраните устройства се преработват с цел добиването на суровина, която да бъде използвана за производство на нови продукти, а материалите, които няма да могат да се рециклират, ще се използват за производство на енергия.
„С програмата за рециклиране в България ние се присъединяваме към глобалната инициатива на компанията за отговорно и устойчиво развитие, прилагана на всички пазари, където се предлагат устройства. С пускането на нови вейпинг продукти целим да ускорим мисията си за бъдеще без дим в страната, която започнахме преди повече от шест години със системата за нагряване на тютюн IQOS", споделя Демиан Пинтос, генерален мениджър на "Филип Морис България".
Програмата „Рециклираме заедно" цели да намали замърсяването на околната среда с пластмаса и електроника, а също така и подсигурява правилното изхвърляне на критични компоненти, каквито са батериите на устройствата. „Ние в ЕкоСейф вярваме, че грижата за околната среда, иновативните решения и екологичната отговорност вървят ръка за ръка. Правилното управление на отпадъците може да допринесе за непрекъснато подобрение на качеството на живот. Заради това партньорството ни с "Филип Морис България" - компания лидер в своя сектор, е от ключово значение за изграждане на по-устойчиво бъдеще в нашата страна", споделя Станислава Евтимова, изпълнителен директор на ЕкоСейф.
***
Шефовете се видяха в чудо заради свития пазар на труда
Дават 2350лева бонус за доведен служител
Липсата на кадри за всички сектори на икономиката отбори нова пазарна ниша. Работодатели, които не могат да попълнят свободните места в производството, са готови да дадат средно 623 лева на човек, който им препоръча читав кандидат и той бъде одобрен и нает на работа. Според проучване на „Мърсър Марш Бенефитс", проведено в периода февруари-март 2024 г. сред 285 компании от цялата страна, около 64% от индустриалните предприятия практикуват този подход. В IT сектора е още по-популярен, правят го 77% от компаниите, или над 2/3 от всички. Тук и бонусът за препоръка е доста по-солиден - средно 2350 лева.
Този инструмент за привличане на нови служители не е нов. Доскоро обичайно се ползваше за хора с по-редки специалности, умения и езици. Сега обаче навлезе масово, за да подпомогне подбора на кадри. Ползва се както за по-ниски позиции, така и за мениджърски.
В най-голямата платформа за намиране на работа например обявите с такъв бонус са десетки. Шефовете „награждават" за участието в подбора на кадри хора, които препоръчват продавачконсултанти с между 150 и 500 лева, брокери с около 1000 лева, специалист с немски език за колцентър - с между 2000 и 3000 лева, и т.н. Бонусът за препоръка се получава, след като посоченият кандидат издържи теста на работодателя и бъде нает на работа.
Ухажването от работодателите не спира дотук. Според проучването, работници и служители у нас ползват около 100 вида социални придобивки. Най-често шефовете предоставят здравна застраховка (94%), следвана от възможности за обучение и развитие (92%). Любопитно е, че на трето място идва предоставянето на някакво решение за паркиране (74%) за екипа във фирмата. Едва след това идва допълнителен годишен отпуск (72%) и служебен смарттелефон (69%).