ESG И DEI - КАКВА Е РАЗЛИКАТА И ЗАЩО СА ВАЖНИ ЗА УСТОЙЧИВОСТТА НА ЕДНА БИЗНЕС ОРГАНИЗАЦИЯ?
КАМЕЛИЯ СЛАВЕЙКОВА, ЧЛЕН НА УС НА БЪЛГАРСКИЯ ФОРУМ НА БИЗНЕС ЛИДЕРИТЕ, ПРЕДСЕДАТЕЛ НА СЪВЕТА НА ДИРЕКТОРИТЕ НА SHELL БЪЛГАРИЯ ЕАД
Нови и нови абревиатури навлизат непрекъснато в живота ни и стават част от нашия професионален език. Сред тях са две понятия, които добиват все по-голямо значение за бизнеса - ESG и DE&I. Но какво стои зад тях?
ESG (environment, social, governance) е понятие, с което се отбелязва и измерва доколко са ефективни политиките и практиките на компаниите за въздействие в областта на околната среда, обществото и управлението на компанията. То се появява за първи път през 2004 г. в документ на Глобалния Договор на ООН като надгражда над понятието за устойчивост (sustainability). То е и израз на желанието на инвеститорската общност да има конкретни измерители на усилията на компаниите да провеждат политика на устойчиво развитие.
От своя страна корените на понятието „устойчиво развитие" (sustainability) датират от 80-те години на миналия век и то е дефинирано най-общо с необходимостта да се посрещнат сегашните потребности, без да се прави компромис със способността на бъдещите поколения да задоволят своите потребности. Това понятие се изпълва с все повече съдържание през годините и далеч надхвърля аспектите, свързани с околната среда (първоначално устойчивото развитие е било разглеждано предимно като стратегия за преодоляване на екологичните последици от търговската експлоатация на източниците и влошаване на състоянието на околната среда). Другите два негови стълба, към които има нарастващо внимание, са свързани със социалните и икономическите аспекти.
Устойчивото развитие преминава през годините през различни фази от гледна точка на значението си за бизнеса - от нещо, което е добре да се прилага, защото ще подпомогне репутацията на компаниите, до осъзнаването, че това е ключов елемент на бизнес стратегията и операциите на компаниите. Причините за това са както етични и породени от очакванията на обществото, така и финансови. Много често включването на устойчивото развитие като част от бизнес стратегията на компанията подпомага и стимулира намирането на решения, с които компаниите да отговарят на бързо изменящата се бизнес среда.
Много често получавам въпроси от други заинтересовани страни, дали е достатъчно да има човек в компанията, който да отговаря за устойчивото развитие. Няма как един човек или група хора да успеят да адресират успешно многообразието на въпросите и дилемите, свързани с устойчивото развитие. Успешното му прилагане изисква то да стане неразривна част от бизнес културата на компанията, част от нейното ДНК и да бъде в основата на работата на всички служители на компанията и на бизнес решенията, които се взимат по отношение на клиентите, служителите, бъдещи инвестиции и пр.
На инвестирането в устойчиви решения трябва да се гледа не само като задължение, особено в контекста на новата Европейска директива за ESG, Corporate Sustainability Reporting Directive (CSRD), но и като възможност на компаниите да се развиват и да бъдат конкурентоспособни
Социалният стълб на ESG е не по-малко важен от стълба за въздействие в областта на околната среда. Той е свързан с това, как компанията се отнася със своите служители, клиенти и обществото като цяло, включително и местните общности. Тук се включват спазването на човешките права, наличието и прилагането на политика на DE&I (многообразие, равнопоставеност и приобщаване), грижата за живота и здравето на хората и пр. Съотнасянето на ESG към DE&I е като съотнасянето на общото към частното.
Многообразието, равнопоставеността и приобщаването са ключови елементи на социалния стълб на ESG.
Многообразието е богата комбинация от видими и невидими различия, които правят всеки от нас уникален. В този смисъл е добре да се ценят уникалните гледни точки, опит, експертни познания, култури и стилове на работа, които има всеки служител в компанията, както и да представляваме различните общности, в които живеем и работим.
Равнопоставеността има за цел да изравни условията пред нас като идентифицира и премахне бариерите пред възможностите, които са пред нас и да спомогне за получаване на справедливи резултати. Целта е служителите на компаниите и общностите, в които живеем и работим, да имат благоприятна среда за развитие.
Включването или приобщаването е съзнателно и активно действие свързано с уважение, прегръщане и оценяване на уникалността на всеки един човек. То изисква създаване на напълно приобщаваща култура, в която всички служители да се чувстват безопасно да разкрият себе си на работното място, да могат да изразят своето мнение, да споделят идеи и дилеми и да се намесят когато видят, че има пречки за приобщаването. Много важна роля за създаване на приобщаваща култура и среда имат лидерите, които трябва да бъдат ролеви модели по отношение на приобщаването. Това включва необходимостта да проявяват загриженост и емпатия към служителите, да имат смелостта и куража да бъдат активен участник в процеса на приобщаване и да проявяват любознателност да научат повече за опита и мнението на другите. Поради широкия обхват на понятието DE&I е важно компаниите да определят основните области, в които да се фокусират, за да създадат една благоприятна среда на работното място и в общността, в която оперират.
В повечето случаи те избират като основни приоритети в областта на DE&I равнопоставеността между половете, приобщаването на хората със специфични потребности, ЛГБТ+ групите и пр. Но всяка компания избира самостоятелно своите приоритети като при мултинационалните компании това става централно и се прилага от компаниите на местно ниво при отчитане на местните специфики в съответната страна, в която оперира. Зад тези приоритети следва да има конкретни действия, които да са последователни, а да не се изчерпват с еднократни активности.
ESG и DE&I - определящи за бъдещето на една компания
ESG и в частност DE&I са императиви за всеки един бизнес и следва да бъдат в основата на неговата стратегия. Те са един добър индикатор, че компанията приема устойчивото развитие сериозно, вярва и оценява неговите предимства и полага усилия те да бъдат в основата на бъдещото й развитие. Компаниите, за които обратната връзка от страна на инвеститорите, клиентите, регулаторите, бизнес партньорите и обществото като цяло е фактор за тяхното бъдещо развитие, приемат ESG и в частност DE&I като абсолютна необходимост. Оттук нататък качеството и многообразието на активностите в областта на ESG и DE&I и резултатите от тях ще бъдат решаващи за привличане на вниманието на инвеститорите, а не просто фактът, че има такива активности.
И път за превръщането им в дългосрочна стратегия на все повече бизнеси и организации
Има редица компании, които отдавна имат дългосрочна стратегия за ESG и DE&I и редовно се отчитат за това, чрез своите годишни доклади за устойчиво развитие, одитирани от специализирани и сертифицирани одитори. Но дори и пред тези компании стои задачата, как да продължат устойчивото си развитие в условията на непрекъснато променящи се пазарни трендове, развиващи се технологии, променящи се предпочитания на потребителите и очаквания на обществото. Ключът за техния успех са иновациите, които да ги направят по-конкурентно способни и адекватни на променящите се условия.
Стратегическо партньорство с организации/ компании, които имат сериозно отношение към ESG и DE&I, обединяване на усилията и ресурсите им също може да се превърне във възможност за затвърждаване на дългосрочната стратегия на бизнеса за устойчиво развитие. Друг начин за интензифициране на усилията и мултиплициране на резултатите от дългосрочна стратегия за устойчиво развитие е активирането на служителите на компаниите, създаване на позитивна работна среда, която да ги мотивира и стимулира да бъдат активни участници и да допринасят за дългосрочния успех на компанията.
Компаниите, за които ESG и DE&I досега не е било приоритет, ще трябва да се мобилизират, за да отговорят не само на изискванията на регулаторите, но и да превърнат това в неразривна и важна част от своята бизнес стратегия, за да могат да бъдат конкурентноспособни. Те ще трябва да наваксват и да се учат от опита на другите компании, особено когато са част от тяхната верига на доставка.
Една добра възможност за споделяне на опит в областта на ESG и DE&I и получаване на достъп до експертизата на компаниите с по-богат опит, предлага членството в Хартата на многообразието (виж повече на https://www.bblf. bg/bg/iniciativi/25/harta-za-mnogoobrazieto). През 2020 г. България се присъедини към Европейската Харта на многообразието по инициатива на Българския Форум на Бизнес Лидерите и със съдействието на Центъра за изследване на демокрацията. За последните 4 години към Хартата в България се присъединиха повече от 70 компании, които активно споделят своя опит и имат амбицията да разширят своето въздействие с цел да подпомогнат малкия и средния бизнес в изграждане на тяхната ESG и DE&I стратегия. Компаниите, за които ESG и DE&I досега не е било приоритет, ще трябва да разработят своята дългосрочна визия за устойчиво развитие, която да излезе извън рамките на краткосрочните цели за реализиране на печалби. Фокусът върху създаването на стойност за заинтересованите страни трябва да бъде в основата на решенията на тези компании в дългосрочен план.
И за двете категории компании, с повече и по-малко опит в изграждане на ESG и DE&I стратегия е важно да имат финансова стабилност, защото само добра финансова основа може да позволи на бизнеса да посрещне успешно икономическите предизвикателства и да инвестира в устойчиви практики и занапред