88 млн. лева от държавата, за да обучи и върне на работа над 20 хил. души
Обезщетение за безработица вече ще се иска и с ПИК от НАП
Близо 10 хил. безработни да започнат работа, а над 9 хил. души да бъдат включени в обучения, за да станат по-конкурентоспособни на пазара на труда - това предвижда Националният план за действие по заетостта през 2024 г., за който ще се дадат 88 млн. лв. Той бе приет на вчерашното първо заседание на Националния съвет за тристранно сътрудничество, откакто служебният кабинет положи клетва.
„Приоритетна цел е да се обхванат младежите до 29 г. включително, които не работят и не учат, както и продължително безработните лица", обясни служебният министър на труда Ивайло Иванов. По последни данни от края на 2023 г. младежите между 15 и 29 г., които не се занимават с нищо у нас, са 147 110. Това е 5% от цялото трудоспособно население на България.
С парите от плана ще се увеличат и заплатите на младежите, включени в програмата „Старт на кариерата" - от 920 на 1100 лв., на младежките и ромските медиатори - от 950 на 1140 лв., и др.
Тристранният съвет прие и промени в Наредбата за отпускане и изплащане на паричните обезщетения за безработица. С тях вече няма да има нужда да се представя удостоверение за наследници, за да се иска неполученото обезщетение на починал роднина. НОИ ще си набавя тази информация по служебен път.
Безработните пък вече ще могат да подават заявленията си за обезщетение по електронен път и с ПИК от Националната агенция за приходите. Досега това бе възможно само с код от Националния осигурителен институт.
Председателите на КТ „Подкрепа" Димитър Манолов и на КРИБ - Кирил Домусчиев, да са ротационни заместник-председатели на Националния съвет за тристранно сътрудничество, приеха още членовете му на заседанието в сряда. (24 часа)